Handmade ceramic products
FAQ
Gyakran Ismételt Kérdések
Lehet e a mindennapokban használni?
Igen! Termékeinket mindennapi használatra alkottuk. Lehet mosogatógépben tisztítani és mikrohullámú sütőben melegíteni bennük, de a nyílt lángra nem tehető, hiszen tömörre van égetve, nem porózus, így a hirtelen hőkülönbséget nem bírja. Hideg sütőbe téve, sütésre is alkalmas, ha egyenletesen tud felmelegedni.
Termékeink bevizsgáltak, káros anyagot nem tartalmaznak.
Mi az a kőedény?
Fehér színű finomkerámia, amely alumínium-szilikát ásványok keverékéből (kaolinit, illit, kvarc, dolomit), állítható elől. Az általunk használt anyag kaolin tartalma nagyon magas, így nagyon közel áll a porcelánhoz, de annál vastagabb és egy kicsit sötétebb színű. Nagyon magas hőfokon égetjük (1250), így rendkívül tömörre ég, ezért egy nagyon időtálló anyagot kapunk.
Lehetséges e egyedi mintával és felirattal Szilágyi Kerámiát készíteni?
Igen! Erre kérjük használja az ” EGYEDI RENDELÉS ” menüpontot! Itt könnyen ki tudja választani a formát, a mintát, tud leírást adni az elképzeléseiről és fényképet is tud csatolni, a megrendelt termék árát is egyből látja. Az egyedi rendelések minden esetben felárasak és körülbelül 28 nap az elkészítési idejük.
Mi a költsége a házhozszállításnak?
Előre utalás illetve bankkártyás fizetés esetén 2500 ft, utánvételes rendelésnél 2800 ft a kiszállítás. Külföldi szállítás költségéről minden esetben küldünk árajánlatot.
Mi történik, ha a termék törötten érkezik?
Termékeink 99%-ban sértetlenül érkeznek meg a vásárlókhoz, azonban, ha mégis bármiféle sérülés történne, úgy természetesen küldünk csereterméket díjmentesen. Kérjük mikor a megrendelését megkapja azonnal ellenőrizze, hogy bármiféle sérülés történt-e a termékeken. A kiszállítást követő 48 órán túl sérüléssel kapcsolatos reklamációt nem fogadunk el! Amennyiben ezen az időintervallumon belül talál bármiféle sérülést kérjük hívjon minket, készítsen fotót a termékről és a sérülésről, amit küldjön el e-mailben a mi részünkre. Ezt követően küldje vissza a törött terméket címünkre és amint megkaptuk, mi postázzuk az újat az Ön részére. Személyes vásárlás esetén a pénztártól való távozás után reklamációt nem fogadunk el.
Lehet e személyesen megnézni a termékeket?
Sajnos boltunk még nincsen, de a műhelyünknél van egy kis bemutatóterem, ami előzetes bejelentkezés után látogatható. A webshopban megrendelt termékeket is itt lehet személyesen átvenni.
Szentendre József Attila utca 4.
Bejelentkezés: +36303110683 Rencz Marianna.
Meg lehet e nézni a műhelyt?
A műhelyt és a munkafolyamatokat a nyílt napjaink alkalmával lehet megtekinteni.
Ezen alkalmakról a weboldal ” Blog”-ján, a Facebookon és az Instagramon lehet tájékozódni.
Miért van minden mese termékből csak egy darab a webáruházban?
Mert minden darab egyedi! Nem használunk sablont, minden rajz szabadkézi rajzolással karcoljuk bele a kerámiákba. A festés is kézzel történik. Törekszünk a változatosságra.
Miért nem aktív a " Szilágyi Kerámia " nevű facebook oldal?
Sajnos első facebook oldalunkat 2022. június 9-én egyszerűen ellopták. Az oldalon semmilyen tevékenység nem zajlik, de minket megfosztottak az adminisztrátorságtól. Egy darabig még tudtunk üzeneteket írni az oldal nevében, ekkor állítottunk be egy automatikus üzenetet a történtekről. De mára már semmilyen tevékenységet nem tudunk ott folytatni. Hiába írtunk a facebooknak számtalan üzenetet, bejelentést, nem történt semmi. Így ott csak növekszik a követőszám, de aki ott követ nem értesül semmiről. Létrehoztunk ezért egy új aktív ” Szilágyi Kerámia Szentendre „- nevű oldalt.
Itt kövessetek minket! https://www.facebook.com/szilagyikeramia.hu
Vagy az Instagramon! https://www.instagram.com/szilagyikeramia/
Milyen munkafolyamatok vannak?
- Öntés
Kikeverjük az öntőmasszát, aminek nagyon fontos a sűrűsége és a viszkozitása. Minden alkalommal megtisztítjuk az öntőformákat. Az öntőformák legalább kettő, de van hogy három részből állnak. Tisztítás után összerakjuk őket és beleöntjük a masszát. A gipsz nedvességszívó hatásának köszönhetően a massza szépen feltapad az öntőforma belső falára. Amint elérte a kellő falvastagságot -ez minden formánál más időt jelent, amit percre pontosan be kell tartani, (így az öntés a legintenzívebb és legkapkodósabb feladatkör)- a felesleget leönjük átszűrve a masszás vödörbe. Ezután még pihen egy kicsit a tárgy a formában és amikor elérte a kellő szilárdságot kiszedjük.
Sokszor felmerül a kérdés, hogy miért nem korongozzuk a tárgyainkat, miért kell önteni. Egyszerűen ez az anyag nem alkalmas kézi formázásra, nagyon nehéz vele dolgozni és csak így tudjuk az állandó minőséget biztosítani.
- Formázás korongon
Azért látnak korongot az alkotásaink 🙂 Minden forgástestet, amikor kikerülnek az öntőformából még az eszterga korongon megformázunk kicsit. Itt alakulnak ki a szájak és simulnak össze a hozzájuk való tetővel.
- Fülezés
Tárgyaink nagy része „húzott” fület kap, tehát nem füllel együtt önjük őket, már csak azért sem, mert akkor nehézkes lenne az átkorongozás.A füleket egy kézi présgéppel kihúzzuk, majd felsimogatjuk a tárgyakra.
- Tisztogatás
Egy nedves szivaccsal átsimogatjuk a tárgyakat, hogy teljesen sima legyen a felületük.
- Külső mázazás
A nyers felületre felvisszük az agyagmázat. Ekkor kapják meg a tárgyaink, a kőszerű, rücskös felületet.
Utána egy picit pihen a tárgy, hogy száradjon és bőrkemény állapotba kerüljön.
- Rajzolás
Ekkor karcoljuk a nyers felületre egy tű segítségével a motívumokat. Itt nem lehet hibázni.
Ezután pár napig száradnia kell, hogy ne repedjen meg az első égetésnél.
- Zsengélés
Az első égetés 700 fokon történik. Ekkor még a tárgy porózus, így jól tudja szívni a festéket és a mázat.
- Oxidozás, mázazás
Először a külseje kapja meg az alap színét, alul barna, felül szürke vagy kék.
Majd a belsejét kiöntjük egy átlátszó mázzal, hogy könnyebb legyen későbbi használat során tisztántartani. A második égetésnél olyan tömörre ég, hogy a belső máz nélkül se engedné át a folyadékot, szóval a mázazásnak, inkább esztétikai okai vannak.
- Festés
Ekkor festjük ki a mintákat. Talán ez a leg hosszadalmasabb munkafolyamat.
- Második égetés
Nagyon magas 1250 C fokon égetjük ki alkotásainkat. A kemence rakásnál vigyázni kell, hogy ne érjenek egymáshoz a tárgyak, mert összeragadnak. Meg kell tervezni hogy milyen elrendezésbe, sűrűségben rakjuk meg a kemencét, mert ez befolyásolja az égetés egyenletességét. A felfűtés 10-12 órát vesz igénybe és 180-200 KW energiát használ fel. A kemence lehűlésének is idő kell, gyakran 20-24 óra, vigyázni kell hogy a tárgyak ne repedjenek meg a hirtelen hőkülönbségtől.